Ekonomi

Son dakika: Erdoğan emekli maaşlarına yüzde 5 zam yapılacağını duyurdu

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Son 5 günde 114 hedef vuruldu”

Saldırıların ardından bazı şehit yakınlarımızla telefonda görüştük. Kendilerine başsağlığı dileklerimizi ilettik, devletimiz ve milletimiz adına şükranlarımızı sunduk.

Tarihi bilmeyen, kutsalları tanımayan kaba insanlara rağmen şehit ailelerinin metanet ve haysiyetinden etkilenmemek mümkün değil. Şehitlerimizin kanını her zaman olduğu gibi yerde bırakmadık. Son 5 günde 114 hedef vuruldu, 78 terörist etkisiz hale getirildi. MİT, 12 Ocak’tan bu yana toplam 60 kritik altyapı ve mühimmat tesisini imha etti.

Polis ve jandarma operasyonlarında yılbaşından bu yana terör bağlantılı 465 kişi gözaltına alındı. Cumartesi günü gerçekleştirdiğimiz güvenlik toplantısında bölgedeki mevcut durumu değerlendirdik. Güvenlik birimlerimize tespit ettikleri tüm terör unsurlarını imha etmeleri talimatını verdik. Bugünkü kabine toplantımızda son dönemde artan terör saldırılarını tüm boyutlarıyla ele aldık.

“Ülkemizi terör koridoruyla kuşatma senaryolarını da yerle bir ettik.”

Türkiye’nin bir süredir kararlılıkla uyguladığı terörü kaynağında bitirme stratejisi, bölgemize terörist yerleştirmek isteyenleri rahatsız etti.

Bazen ülkemizdeki aparatlarını devreye sokarak, bazen ülkemizi işgalci olmakla suçlayarak, uluslararası alanda üzerimize baskı yapmaya çalışarak, sosyal medyada yanlış bilgiler yayarak hain terör eylemlerini destekleyerek yapıldı. Türkiye bölücü elebaşlarını güvende hissettikleri yerde yok ettikçe girişimleri daha da arttı. Silah, mühimmat, eğitim ve koruma desteği bölücü terör örgütüne ivme kazandırdı.

Bazıları anlamasa da sınır ötesi operasyonlarımızda sadece güney sınırlarımızın huzur ve güvenliğini garanti altına almadık. Ülkemizi terör koridoruyla kuşatma senaryolarını da yerle bir ettik. Teröristlerin zulmü nedeniyle göç edecek göçmenlerin kendi topraklarında kalmalarını sağladık.

“Ülkemizin böyle bir felaketle karşı karşıya kalmasına izin veremeyiz”

620 binin üzerinde Suriyeli, terörden arındırılmış güvenli bölgelere geçici mülteci statüsüyle geri döndü.

Yeni militan edinemeyen ve güvenlik güçlerimizin baskısı altında sürekli ezilen terör örgütünün bölücü rol oynama fırsatı olmadı. Askeri varlığımız vatanımızın güvenliği için hayati öneme sahiptir. Bundan asla geri dönüş olamaz.

Türkiye, bölücü terör tehdidini ya kaynağında ortadan kaldıracak ya da daha önce olduğu gibi şehirlerin sokaklarında, mahallelerinde sonlandıracak. Ülkemizin böyle bir felaketle karşı karşıya kalmasına izin veremeyiz. Çocuklarımızın terörsüz bir ortamda büyüyebilmesi için elimizden geleni yapmalıyız.

“Sınır ötesi operasyonların nasıl daraltılacağı gündemimizde değil.”

Israrlı açıklamalar milletimizi, özellikle de sınırlarımızın ötesinde görev yapan askerlerimizi sinirlendirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Türkiye, başarılı sınır ötesi operasyonlarıyla kendi topraklarında ameliyat yapmayacağını açıkça ortaya koydu. Sürekli gündemdeki haritaları değiştirenlerin, Sevr’i dayatanların planlarını alt üst etti. Sınır ötesi operasyonların nasıl daraltılacağı gündemimizde değil. Bunu nasıl genişleteceğimiz gündemimizde.

Irak’ta, Suriye’de eli kanlı suçlular var, o yüzden rahat olmayacağız. Emperyalistlerin terör planları masada olduğu sürece hiçbirimiz kendimizi güvende hissedemeyiz. Kuzey Irak dağlarının her karışını güvenli hale getirene kadar bu bölgedeki operasyonlarımız devam edecek. Suriye’de Tel Rıfat, Aynel Arap, Haseke ve Münbiç’te sinsi niyetlerle kurulan terör yuvalarının tamamını yok edene kadar durmayacağız.

“Türkiye’nin kendi güvenliği için gerekli tedbirleri almasına kimse itiraz edemez.”

Buralarla ilgili bize verilen ama tutulmayan sözler var. Türkiye’nin kendi güvenliği için gerekli tedbirleri almasına kimse itiraz edemez. İnşallah önümüzdeki aylarda kim ne tür tehditler savurursa yapsın mutlaka bu yönde yeni adımlar atacağız.

Yeni operasyonlarla şehitlerimizden sadece dökülen kanların ve kaybettiğimiz canların hesabını sormakla kalmayacak, aynı zamanda geleceğimizi de güvence altına alacağız. Kimliği ne olursa olsun herkes ya bizimledir ya da karşımızdadır.

Bu işin ortası yok, yönetim yok, gri alan yok, yan adım yok. Biz bu konuda çok net, kararlı ve kararlıyız. Terör örgütünün dış destekçilerini ve iç uzantılarını tamamen yok etmenin görevimiz olduğuna inanıyoruz.

“100 savaş gemimizin gerçekleştirdiği geçit töreni hafızalara kazındı”

Terör gibi milli sorunlarda bile yıkıma sebep olanların, bölücü örgütün tezleriyle hükümetimize saldıranların takdirini kamu vicdanına bırakıyorum. 4-5 oy daha almak ümidiyle bölücü örgütü kırmızı halıyla karşılayanlar, elbette yaptıklarının hesabını sandıkta verecek. 100 savaş gemimizin Boğaz’da yaptığı geçit töreni hafızalara kazındı. Bu yürüyüş, Cumhuriyeti ve Atatürk’ün mirasını kimin koruduğunu, kimin istismar ettiğini ortaya çıkardı. Siyasetten medyaya, akademiden kültür sanata kadar geniş bir yelpazede tezgah açan seyyar satıcıların ortak özellikleri çıkarcılık, ikiyüzlülük ve samimiyetsizliktir.

“Birileri aynı karanlık senaryoları yeniden canlandırmaya çalışıyor.”

Türkiye’nin rejimine ilişkin tereddütler, 29 Ekim 1923’te ‘Yaşasın Cumhuriyet’ çığlıklarıyla sona erdi. Ülkemizde Cumhuriyet konusunda kimsenin tereddütü yoktur. Cumhuriyetimizin kurucusuyla kimsenin sorunu yoktur. Bunun devletin bütünlüğüyle, milletin birliğiyle, ülkenin refahıyla hiçbir ilgisi yoktur. Kim bu kavramlar üzerinden kendine alan yaratmaya çalışıyorsa büyük bir yanılgı içindedir.

Kim bu tartışmaları siyasi çıkar kaynağına dönüştürmeye çalışıyorsa büyük bir yanılgı içerisindedir. Ülkemizde uzun süredir siyaset ve toplum mühendisliği yapıldığını, sanki varmış gibi sunulan bu tür tartışmalarla unutmuyoruz. Bu tartışmaları kimlerin körüklediğini, kimlerin çıkar sağladığını, ülkemizin hangi piyonlarla nereye sürüklendiğini çok iyi biliyoruz.

Birileri aynı karanlık senaryoları yeniden canlandırmaya çalışıyor. Takım provokatörlerinin birdenbire sağda solda ortaya çıkması muhtemelen tesadüf değildir. Bir kimse niyetini bozar, yolunu kaybederse son 10 yılda yaşananlar onun akıbetinin ne olacağını göstermeye yeterlidir. FETÖ, PKK dahil bu senaryoda kullanılan örgütlerin tek başlarına bile acı sonlara maruz kalabileceklerini bilenler için bir ders niteliğindedir.

“Zamanımızın ve enerjimizin yapay gündemlerle çalınmasına izin vermeyeceğiz”

Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız dönemde yeniden canlandırılmaya çalışılan rejim tartışmasının niyeti çok açıktır. Türkiye’yi ana gündeminden koparıp kendi içine kapatarak bölgesinde ve dünyada artan etkinliğini kırmayı hedefliyor.

Türkiye’yi yeniden emperyalistlerin boyunduruğu altına sokmak isteyenlerin tuzağına düşmeyeceğiz. Yapay gündemlerle zamanımızın ve enerjimizin çalınmasına izin vermeyeceğiz. Dayatılan gündemlerin değil, hayallerimizin peşinden koşacağız. Gündemimizde sadece Türkiye, çalışmalar ve eylemler var. Mazlumlara el uzatmak, mazlumların elinden tutmak vardır.

“Umarım kendi hedeflerimize sıkı sıkıya bağlı kalarak büyümeye devam edeceğiz.”

Biz işimize bakıyoruz. Türk Yüzyılını inşa etmek için gece gündüz koşuyoruz. Bu anlayışla Kabine olarak eğitimden sağlığa, güvenliğe, adaletten ulaşıma, şehircilikten kültür sanata, dış politikaya, aileden gençliğe ve spora kadar geniş yelpazedeki programlarımızı adım adım hayata geçiriyoruz.

İnşallah 31 Mart seçimlerinde de demokratik olgunluk ve Türkiye Yüzyıl gündemiyle yolumuza devam edeceğiz. Ülkemizde yaşanan sıkıntıların yansımalarıyla mücadele ettiğimiz bir yılı geride bıraktık. Önümüzdeki 5 yılda küresel büyümenin düşük olması ve buna bağlı kayıpların artması bekleniyor.

İnşallah kendi hedeflerimize sıkı sıkıya bağlı kalarak büyümeye devam edeceğiz. Her küresel kriz Türkiye’nin zirveye çıkması için yeni fırsatları beraberinde getiriyor. Önümüzdeki yıllarda da büyüme oranlarımızı her zaman beklentilerin üzerinde tutacağımıza inanıyorum. Bu arada hükümet programlarımızda vatandaşlarımıza söz verdiğimiz yatırımları da birer birer hayata geçiriyoruz.

“Emekliliğin alt sınırını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıyoruz”

Başta çalışanlarımız ve emeklilerimizin refah düzeyinin iyileştirilmesi için canla başla çalışıyoruz. Bunu personel, memur ve emekli maaşlarında yaptığımız artışlarla kısmen başardık. İnşallah önümüzdeki dönemde de çalışanlarımızı enflasyona maruz bırakmama sözümüzü tutmaya devam edeceğiz.

Geçtiğimiz yılın son aylarında yaptığımız hesaplamalarla 16 milyon emeklinin tamamına 5 bin lira ödedik. Çalışan emeklilerimiz de 5 bin lira aldı. Emeklilerimizi asla zor durumda bırakmıyoruz. 2004 yılının ilk 6 ayında memur emeklilerinde yüzde 498,25, SSK ve Bağkur emeklilerinde ise yüzde 37,57 oranında artış yaşandı. Bu artışların emeklilerimizde yarattığı rahatsızlığı gördüğümüz için onları birbirine yakınlaştıracak adımlar atıyoruz.

Yıllık artış oranları gelecek temmuzda eşitlenecek

SSK ve Bağkur emekli maaşlarını yüzde 5 oranında daha artıracağımızın müjdesini burada vermek istiyorum. SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşı Ocak 2024 itibarıyla yüzde 42,6’ya çıkacak. Temmuz ayındaki zamlarla birlikte tüm emeklilerimiz yaklaşık aynı oranlarda maaş zammı alacak. Memur, SSK, Bağkur fark etmeksizin tüm emeklilerimizin yıllık artış oranları önümüzdeki Temmuz ayında eşitlenecek.

Yılın ikinci yarısında maaş artışlarında enflasyon farkını memur emeklileri alırken, aradaki farkı SSK ve Bağkur emeklileri alacak olması dengesizliği ortadan kaldıracak. Uygulamaya geçirdiğimiz emekli maaşı alt limitini 7500 liradan 10 bin liraya çıkarıyoruz. Meclisimizin onayını aldıktan sonra emeklilerimizin maaşlarına yapılacak artışların bir an önce yansımasını istiyoruz. Emeklilerimize 200 milyar liralık ek kaynak kazandırmak istiyoruz. Bütün bu artışların ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

“2024 yılını emekliler yılı ilan ediyoruz”

2024 yılını emekliler yılı ilan ediyoruz. Bu vesileyle amacımız emeklilerimizin yaşam kalitesini artıracak, sosyal haklarını genişletecek yeni hizmetleri devreye almak. Geniş bir yelpazeye yayılan bu hizmetler emeklilerimize fayda sağlıyor.

“Dış ticaret açığında gözle görülür bir kapanma var”

Geçtiğimiz yıl ihracatta hedeflerimizi aşarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Dış ticaret açığında gözle görülür bir kapanma var. İnşallah bundan önceki hedeflerimiz gibi bunu da başaracağız. Turizmde 2023 rakamlarının oldukça olumlu olacağı anlaşılıyor. Mali disiplinden elbette taviz vermeyeceğiz. Deprem nedeniyle artan harcamalara rağmen bütçe açığını öngörülenin altında tutmayı başardık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler